Från och med den 4 november 2025 får patienter med psoriasisartrit (PsA) frågor om hudpsoriasis i PER (Patientens egen registrering). Frågorna består av screeningfrågor om aktuell hud- och nagelpsoriasis (ja/nej). Om svaret på frågan om hudpsoriasis är ja följer en fråga om utbredning (BSA, body surface area). Dessutom finns nu frågeformuläret DLQI (Dermatology Life Quality Index) i PER, som är frivilligt att besvara.

Som stöd har SRQ tagit fram en kort animerad utbildningsfilm riktad till patienter, som visar hur de beräknar sin BSA.

Till filmen

Hur gick det till?

Bakgrunden till de nya frågorna är att läkare endast rapporterar hudpsoriasis vid ungefär hälften av alla PsA-besök. SRQ:s styrgrupp beslutade därför att undersöka om nya patientrapporterade variabler skulle kunna användas som komplement. En referensgrupp med professions- och patientrepresentanter utsågs och tog fram ett förslag grundat på vetenskaplig evidensens och klinisk nytta. Förslaget har testats och utvärderats av patienter i samband med kliniska besök och digitalt tillsammans med befintliga ledfrågor i PER. Resultatet visade att patienterna upplevde frågorna som relevanta och lagom många. En sammanställning av utvärderingen visades på en poster på Scandinavian Congress of Rheumatology (1).

 

  1. Pettersson et al. PP66 To capture patients’ perception of psoriasis – a pilot study within the Swedish Rheumatology Quality Register. Scandinavian Journal of Rheumatology2025, Vol. 54, No. sup132, 60-30 https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03009742.2025.2533698#d1e10652